Kultūršoks ko latvieši var piedzīvot ASV

Kultūršoks ir apjukuma stāvoklis, kādā cilvēks nonāk, saskardamies ar svešu kultūru vai svešu dzīvesveidu. Latvija un Amerika ir pietiekami atšķirgās,lai tās piedāvātu virkni ar kūlturšoka momentiem.

Nauda

Amerikā skaidrās naudas forma, izmērs un krāsa ir vienāda, savukārt Eiropā tā ir dažādās krāsās un izmēros. Piemēram, Amerikas dolāra monētām ir šādās nominālvērtībās:1, 5, 10, 25, 50 un dolāra monēta.

Amerikāņiem pieejamās banknotes ir 1, 2, 5, 10, 20, 50 un 100. Savukārt Latvijas eiro monētu nominālvērtības ir 1, 2, 5, 10, 20 un 50, kā arī ir divas papildu monētas bez centiem – €1 un €2. Kas attieicās uz eiro banknotēm tām ir 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 nominālā vērtība.

Norēķināšanas restorānos 

Lielākajā daļā Amerikas restorānu viesmīlis izsniedz rēķinu, paņem maksājumu karti un dodas pie kases, lai veiktu nomaksu. Latvijā viesmīlis iekasē maksu no jūsu kredītkartes acu priekšā.

Viss kas attiecās uz nomaksu ar maksājuma kartēm Latvijā, tas tiek darīts klientu acupriekšā. Netiek uzgriezta ne mugura, ne paiets sānis vietā, kur klietns skaidri nepārredz kas tiek darīts ar viņu maksājuma karti.

Apavi iekštelpās

Amerikā cilvēki nenovelk apavus ieejot savā vai kāda cita mājokli.

Toties latviešiem šķiet pašsaportam,ka apavi tiek atstāti pie durvīm. Ja ciemojoties pie latvieša tu iesoļo viņu mājās ar apaviem, tas tiks uzskatīts nepieklājīgi pat rupji.

Datumu rakstībā

Amerikā datumu raksta, mēnesis-diena-gads. Latvijā un Eiropā pierasts rakstīt diena-mēnesis-gads. Rakstot datumus, latvieši sāk ar mazāko vērtību un nobeidz ar lielāko. Tāpēc eiropieši vispirms raksta dienu, tad mēnesi un tad gadu.                            

Kāds tam iemesls? Pavisam vienkārši, Eiropas veids kā rakstīt datumu formātā diena-mēnesis-gads, ir vienkārši racionālāks. Ikviens zina, kurā mēnesī un gadā mēs atrodamies. Tāpēc latviešiem šķiet tikai loģiski rakstot datumu, pāriet no konkrētās dienas uz vispārīgāku.

Karogs

Amerikāņi ir ļoti patriotiski noskaņoti. Savu pariotismu labprāt izpauž caur Amerikas karogu, kuru var redzēt visur gan karoga mastā uz lieveņa viscauru gadu, gan uz auto bufera uzlīmes. Amerikas karogs parādās arī uz apaviem, peldkostīmiem un apakšveļas. Latvijā tās karogu tik bieži neredzēsiet.Savu karogu latvieši izkar oficiālajos valsts svētkos.

Arī Latvijas karoga simboliskas krāsas (Karmīnsarkanā ar horizontālu baltu svītru vidusdaļā) nesastapsiet nedz uz apaviem vai apakšveļas. Šo krāsu kobinācija biežāk manāma uz Latvijas sportistu uniformām.

Ielu nosaukumi

Latvijā bieži ielas nosauc balstoties uz vēsturiskiem nosaukumiem. Piemēram, Brīvības iela piemin Latvijas neatkarību. Kas attiecās uz Amerikas Savienotajām Valstīm, lielākā daļa ielu guvušas savu nosaukumu no tā kas uz šis ielas atrodas, piemēram, Baznīcas iela.

Amerikāņi savu iedvesmu smeļās arī no dabas. Daudzas ielas ASV dienvidrietumos ir nosauktas par koku veidu, kas ir izplatīts šajā apgabalā.